Limon ile El Bakımı Yapılır mı?

0
1177

EL BAKIMI VE ELLERİ KORUMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
Limonla el bakımı nasıl yapılır sorusu son zamanlarda sıkça sorulmaya başlandı. Eller limon ile daha zarif ve dikkat çekici bir hale gelir. Bunlar için de çeşitli tarifler mevcuttur. Örneğin, limon ile el bakımı tariflerinden birisi şudur. Limon başka yağlarla karıştırılarak ellerde etkili bir bakım meydana getirir ve çoğu bakım maskesinin de olmazsa olmazıdır. El çatlakları için limonlu bakım yapmak isteyenler için malzemeler zeytinyağı ve limon suyudur. Karışım hazırlanırken ilk olarak zeytinyağı uygun boyutta bir cezve içerisinde benmari yöntemiyle ısıtılır. Ardından limon eklenir ve demlenir.Limon İle El Bakımı Nasıl olur?

Eller sabunla yıkanır ve güzelce durulanır. Bu uygulama uygulanır. Böylece ellerin yumuşamasına ve çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Bir başka limonlu doğal el bakım tarifinin malzemeleri ise limon yağı, limonun suyu ve lavanta yağıdır. Hazırlamak için bütün malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır ve karıştırma işleminin ardından ellerin üst ve yan kısımları dâhil olmak üzere her yerine sürülür. Sürülme işlemi yapılırken masaj yaparak sürmek gerekir. Ayrıca karışım tırnak çevresine iyice yedirilerek uygulanmalıdır. Hatta tırnak diplerinin karışımı emmesi sağlanmalıdır. Yumuşak eller ve sert tırnaklar için limonlu bakım tarifi de mevcuttur.

Bunun için ılık su, limonun suyu, tuz ve badem yağı gereklidir. Bütün malzemelerin tamamı uygun büyüklükte bir kâse içerisinde karıştırıldıktan sonra tırnaklar başta olmak üzere karışım ellerin tamamına masaj yapılarak yedirilir. Daha sonra en az iki saat elde beklenir ve yıkanır. Bu karışım tırnakların sertleşmesinde ve ellerin yumuşak bir yapıya kavuşmasında etkilidir.

ELLERE NE ZARAR VERİR?

Limonla el bakımı nasıl yapılır demeden önce ellere zarar vermemeye önem verilmelidir. Birçok sebep ellere zarar verir. Fazla sıcak ve fazla soğuk su elleri yıpratır. Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri sadece eli yıpratmaz aynı zamanda kansere sebep olur. Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hır­palar. Bu sebeple elleri korumak şart olmuştur.

ELLERİ KORUMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER NELERDİR?

Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin. Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın. Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın ve mutlaka krem sürün. Her fırsatta elleri sabunla yıkayın. Ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı gibi lekeleri de çıkarır. Bazen ellere vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Limon elin rengine iyi gelir o yüzden hayatınızdan çıkarmayın. Limonla el bakımı nasıl yapılır denince akla başka bir uygulama gelmiyor. Fakat bazı durumlar bu uygulamayı şart hale getirir.Limon İle El Bakımı Nasıl olur?

Örneğin ellerde kahverengimsi lekeler oluşur. Bu lekelerin çıkmasını geciktir­mek, hatta önlemek mümkündür. Soğuk kabarcıkları parmakların yeteri kadar hareket etmemesi sonucu oluşur. En iyi yol, egzersiz yapmaktır. Sert deri ve çatlaklar kire sebep olur. Bu kirleri li­monla çıkarabilirsiniz. Sonra da zeytinyağı sürün. Tabii ki sonra krem sürmeyi unutmayın. Bunu her gün yaparsanız elleriniz düzelmeye başlar ve artık pürüzsüz olur.