İstenmeyen Tüyler İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler!

0
1059

Vücudumuzda bulunan tüyler aslında yalıtımı sağlar. Bunun için önemlidir. Ancak eller, ayaklar, yüz ve sırt gibi vücudun görünen alanlarda istenmeyen tüyler birçok kadının karşılaştığı temel sorunlardan biridir. İstenmeyen tüyler, genellikle vücuttaki hormon, bazı ilaçlar, düzensiz adet döngüsü veya hamilelik nedeniyle oluşur. Ağda, lazer epilasyon, elektroliz gibi birçok yeni teknikler istenmeyen tüyleri yok etmek için kullanılmaktadır.

1. Yüzdeki istenmeyen tüyler için şeker limon karışımı

Limon suyu ve şeker karışımı yüzünüze doğal bir peeling olacaktır. Ayrıca limonun ağartıcı özelliği olduğu için cildinizin renginin açılmasını sağlayacaktır. Bu karışım vücudunuzun her bölgesinde istenmeyen tüyleri de yok etmeye yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

Şeker 2 çorba kaşığı
Su 10 yemek kaşığı
Limon suyu 2 çay kaşığı
Bir küçük kase

Yöntem:

Küçük bir kasede şeker ve suyu karıştırın. Şeker tamamen çözüldükten sonra içine limon suyunu da ekleyin. Bu karışımı tüylerin çıkış yönüne doğru yüzünüze sürün. Bu karışım cildinizde 15-20 dakika kadar beklesin. 20 dakika sonra elinizde hafifçe ovalayarak cildinizi yıkayın. Yüzünüzdeki tüylerin azalmasını görmek için bu işlemi haftada iki veya üç kez uygulayın.2. Bacak ve kollardaki istenmeyen tüyler için Şeker, bal ve limon karışımı

Su, limon, şeker ve bal ile karıştırılarak elde edilecek karışım vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmak için çok iyi bir çözümdür. Bu karışım balmumu gibi davranacaktır. Aslında ağda gibi olacaktır. Ancak ağdadan çok daha etkilidir.

Malzemeler ve Araçlar

Şeker 1 yemek kaşığı
Limon suyu 1 çay kaşığı
Organik bal 1 çay kaşığı
Su (isteğe bağlı macun yapmak için)
Mısır nişastası 1 ila 2 çay kaşığı
Bez ya da ağda bezi
Karışımı sürmek için spatula

Yöntem:

Küçük bir kapta, şeker, limon ve balı iyice karıştırın. Karışımın akıcı bir hal alması için bir kap içinde 3 dakika boyunca ısıtın. Eğer çok sert olursa içine biraz su ilave edebilirsiniz. Ardından hazırladığınız karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra spatula ile tüylerin bulunduğu bölümlere bol miktarda sürün. Üzerine ağda bezini örtün ve elinizle iyice ovun ve tüylerin çıkış yönlerinin tersine çekin. Tüm tüylerinizi aldıktan sonra uygulama yaptığınız alana mısır nişastası sürün. Böylece vücudunuzda kalan karışım parçalarını toplamanıza yardımcı olacaktır.

3. Şeker ve Pekmez karışımı

Pekmez veya mısır şurubu ile şeker karışımı yukarıda belirttiğimiz diğer karışımlar gibi ettili olacaktır. Magnezyum hormonları dengelemeye yardımcı olmaktadır ve pekmez de magnezyum açısından çok zengindir. İstenmeyen tüylerden yavaş ama etkili olarak kurtulmanızı sağlayacaktır.

Malzemeler

Bir su bardağı şeker
Pekmez veya koyu mısır şurubu
Yarım limon suyu
Kumaş veya ağda bandı
Kase

Yöntem:

Mikrodalgaya girebilecek bir kase içine şeker ve pekmezi ekleyin. 3 dakika boyunca mikrodalga içinde tutun. Şeker tamamen eridikten sonra içine limon suyunu ilave edin. İyice karıştırın ve gerekirse tüm malzemeyi iyice karıştırmak için yeniden mikrodalga içinde 2 dakika tutabilirsiniz. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ardından ağda gibi tüylerinizin üzerine bu karışımı sürün ve bir bezle çekin. Bu karışım kol ve bacak gibi kalın tüylerin azaltılmasında daha etkilidir.