Dudak Çatlamasına Karşı Bitkisel Çözümler

0
770

Dudak çatlamasına sebep olan birçok faktör vardır: Yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, aşırı sıcak veya soğuk hava gibi… Ancak, dudak çatlamasını artık dert etmeyin; çünkü her biri denenmiş ve işe yarar bitkisel çözümler sunuyoruz.

Dudaklarınızı içeriden nemlendirin
Vücudunuz susuz kaldığında, dudaklarda çatlama meydana gelebilir. Yeterince su içmediğinizde dudaklar kurur, yüzeydeki deri çatlar ve hatta bazen kanayarak acı verir. Dudak çatlamasına ilk çözüm için, günde 12-14 bardak su içmeye başlamalısınız. Düzenli su içmenin faydalarından biri, cildi nemlendirmek ve çatlamaları iyileştirmektir.

Evdeki malzemelerle dudak bakımı yapın
Dudak çatlamalarını gidermek veya dudak bakımı yapmak için pahalı kozmetikler kullanmanıza gerek yok. Evdeki malzemelerle, hem ekonomik hem etkili dudak bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Haydi, en kolayından başlayalım!

Malzemeler,

1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı toz şeker
Hazırlanışı,

Malzemeleri iyice karıştırın.
Parmak ucunuza alıp dudağınıza sürün.
Yumuşak hareketlerle dudaklarınıza yedirin.
Birkaç dakika bekleyip ılık suyla durulayın.
Bu bakım yöntemini dudak çatlamasının yoğunluğuna göre haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz.

 

Tam beslenmeyle dudak çatlamasını giderin!
Dudak çatlaması genellikle B vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Beslenmenizde B vitamini içeren besinlere yer vererek, daha sağlıklı ve pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki besinler dudak çatlamasına iyi gelir, vitamin eksikliğini giderir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ispanak
Elma
Kayısı
İncir
Bezelye
Muz
Karnabahar
Havuç
Şeftali
Balkabağı
Kuru erik
Greyfurt
Armut
Pırasa
Pancar

Sık sık dudak nemlendirici kullanın
Aşırı sıcak veya soğuk havalara maruz kalan dudaklarda çatlama olur. Rüzgara veya güneş ışığına karşı korumak için sık sık nemlendirici krem kullanın. Piyasada, renkli ve renksiz olmak üzere hem kadınların hem erkeklerin kullanımına uygun nemlendirici kremler vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here