Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Ne Yapmalı?

0
372
woman with tangled hair. isolated

Saç yağlanması bir çok kişi için önemli bir sorun teşkil eder. Çünkü banyo yaptıktan sonra bir iki gün içerisinde saçlar yeniden yağlanmaya başlar.Bu yazımızda sizlere Saç Neden Yağlanır ? Yağlanmaması İçin Ne Yapmalı ?

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Saç Şekli : Saç yağlanmasının asıl nedeni saç derisinin yağlanmasıdır. Yağlı ciltlerdeki bu özellik saç derisinde de kendini gösterir. Eğer düz bir saçını varsa, derideki yağların saçlara ulaşması ve saç uçlarına ilerlemesi kolay olur. Ancak dalgalı ve kıvırcık saçlarda yağ hızlı hareket edemediğinden çok fazla yağlanma görünmez.

Genetik Özellikler : Anne ve baba tarafından gelen genetik özellikler yüzünden bu soruna yakalanmış olabilirsiniz.

Beslenme : Beslenme saçları yağlandıran büyük etkenlerden biridir. Eğer çok yağlı besleniyorsanız saçlarınızın yağlanması normaldir. Ayrıca dengesiz ve yetersiz beslenme gibi etkenler de yağlanmaya davetiye çıkarır.

Stres : Stresin zaten başımıza açmadığı dert yoktur. Stres ve sıkıntılı dönemlerinizde saçlarınızın daha çok yağlandığı dikkatinizi çekmiştir.

Şampuan : Saçınıza uyum sağlamayan şampuanlar saçlarınızda yağlanmaya neden olabilir. Bu yüzden böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız şampuanınızı hemen değiştirmelisiniz.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir ?

Beslenmenize özen gösterin ve az yağlı, sağlıklı yiyecekler tüketmeye dikkat edin.
Saç kuruluğunda saçın nemlenmesi için deri daha fazla yağ üreteceğinden deriyi ısıtan saç şekillendiricilerden vazgeçin.
Yine saç derisini kuruttuğu için duşta çok sıcak su ile yıkanmak sakıncalıdır. Saçınızı yıkarken mutlaka ılık su kullanın.
Şampuanınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Saçınızla daha uyumlu olan bir şampuan seçmeniz gerekmektedir. Şampuan seçerken ne saçı çok yumuşak yapan ne de çok sertleştiren bir şampuan almalısınız.
Saçınızı sık tararsanız yağın ilerleme hızını artıracağınızdan bu işlemden vazgeçin.
Saç ile çok fazla oynamak da saçı aşırı derecede yağlandırır.
Saç kremlerini saç diplerinize sürmeyin. Saç derisi bu ürünlerle etkileşime geçince daha çok yağ üretmeye başlayacaktır.
Saçınıza bakım yapın. Saçı canlandıran ve sağlıklı bir hal almasını sağlayan bakım kürleri için önerilerimize göz atabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here