Burun Estetiği Ameliyatları ve Sonrası

0
793

Burun Estetiği sonrası iyileşme sürecini sizlere maddeler halinde açıkladık. Aynı zamanda tamponsuz burun ameliyatı ve tamponlu burun ameliyatı hakkında da bilgilendirdik. Üç boyutlu görüntüleme sistemi bulunmaktadır.
Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Süreç.

3D Vectra programı – üç boyutlu görüntüleme imkanı…

Burun Ameliyatı sonrası, burun şeklinizin, yüz ön tarafından, burun yan profilinden, burun deliklerinden nasıl olacağını, 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile gösteriyoruz.

Ameliyat sonrası odanıza geldiğinizde anestezi doktorunun belirttiği saate kadar ağızdan beslenme yapılmamalıdır.
Göz üzerine morluk oluşmaması için buz uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamanın nasıl yapılacağını hastanede doktorumuz anlatacaktır. Buz konmasının nedeni morlukları ve şişlikleri engellemektir. Kişiler bazen buz soğuk geldiği için alın veya saç bölgesine buz uygulaması yapmaktadırlar.
Bazı kişiler çok morarır, bazı kişiler az morarır. İlk ana morluklar az da olsa fazla da olsa aynı süreç aralığında geçmektedir.
Ameliyat sonrasında yüksek yatmanız iyidir. Bu yüzden iki yastık ile yatmanız iyi olacaktır. Şişliklerinizin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.
Ameliyat sonrasında morluk ve şişlikler taburcu olup eve gittiğinizde artabilir. Panik yapmayınız. Yüksek yattığınız için hızlı olarak iyileşiyorsunuzdur.
Hastaneden taburcu edilirken doktorunuz kontrol gününüzü size belirtecektir. Herkesin kontrol günleri farklıdır.
Yüze ve buruna 1 hafta boyunca sert bir şekilde dokunulmamalıdır.
Dişler, çok hafif olmak şartı ile 2.ci günden sonra yıkanabilir. Üst ve ön dişlerinizi fırçalarken dikkat edilmeli, fırçanızın yumuşak olması önemlidir.
Burnunuzu sümkürmeyiniz. Cerrahınız size gerekli zamanı kontrolleriniz sırasında belirtecektir.
Ameliyatınız sonrasında burnunuzdan hafif sızıntılar olabilir. Bu sızıntılar için hastane çıkışınızda verilen gazlı bezleri kullanabilirsiniz.
Ameliyattan sonra gömlek gibi, önden düğmeli kıyafetler tercih etmelisiniz. Geniş ve önden düğmeli kıyafetler burnunuzun darbe almasını engellemektedir.
Katı gıdalar uzak durunuz. Isırması ve çiğnemesi zor olan gıdalar katı gıdalardır. Katı gıdalar uzun süre çiğneme gerektirmektedir. Gıdalar soğuğa yakın ılık olsun.
Burun üzerine ağırlık olmaması ve yeni şekli bozmaması açısından 16 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır. 3-4 gün sonra lens kullanılabilmektedir.
Solaryum ve güneş ışınlarından 6 hafta boyunca uzak durulmalıdır. Güneş ışınları şişliklerin ve ödemlerin artmasına neden olur. Böylece şişlikler ve ödemler daha geç iyileşir.
Ameliyattan sonra 1 ay veya 30 gün ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Tenis, basketbol, voleybol sporları burnunuza top gelip darbe almasına sebep olacağı için 3 ay yani 90 gün uzak durulmalıdır.
Çok konuşmamalısınız, aşırı gülmemelisiniz, kahkaha atmaktan kaçınmalısınız.
Ameliyat sonrasında 1 hafta aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
Burnunuzda kabuklanmalar olabilir ve zorla temizleme yapılmamalıdır. Kabuklanmaları temizlemek için kulak temizlik çöpünün ne zaman kullanılacağı, oksijenli su veya okyanus suyu ne zaman kullanılacağını doktorunuz kontrolleriniz sırasında belirtecektir.
Burun estetiği ameliyatından sonra ilk aylar burun tıkanıklığı normaldir.
Burun alçınız ve bantlarınız alındıktan sonra temizlik ve süreç için doktorunuz sizi uygulamanız ve kontrolleriniz sırasında belirtecektir.
Burnunuz açıldıktan sonra burnunuzun cildini üzerini sert olmadan yumuşak dokunuşlarla sıvı sabun ve özel losyonlarla temizleyiniz. Temizliğinizi de yaptıysanız artık makyaj yapabilirsiniz.
Açık teknikle ameliyat olan kişilerde kesi yerinde hissizlik olabilir. Bu durum ilk 6 ay içerisinde geçecektir.

Burun Masajı: Burnunuza masaj yapılıp yapılmayacağına doktorunuz ameliyat kontrollerinde karar verecektir. Masaj şart değildir. Arkadaşlarınızın tavsiyesi ve bilgisi ile masaj yapmayınız. Doktorumuzun sizi yönlendirmesi önemlidir.
Burun Ameliyatları Sonrası Şekil: Burun ameliyatı sonrasında burnunuzun yeni şekil alması 6 ay ile 12 ayı bulabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Gidebilirsiniz: Ameliyatınızdan sonra 5. Gün işe gidebilirsiniz. Ameliyatınızdan yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk 7 gün burnunuzun üstünde bir alçı olacaktır. Biraz morluklarınız olabilir. Morluk ve alçıdan rahatsız olmazsanız, etrafınızı umursamazsanız işe 5.gün gidebilirsiniz. Her şeyin bitmesine önem verenler, 10 gün istirahat etmektedirler.
Burun Ameliyatlarında Alçı Ne Zaman Alınır?

7. Gün alçınız alındıktan sonra burnunuza flaster-bant konur. Doktorunuz ameliyatınızın 10.gününde flasteri alacaktır.
Burun Ameliyatı Kontrol Günleri Ne Zaman ve Ne Sıklıkta? Doktorumuz tampon alımı, kontrolleriniz, alçı alımınız ve flaster alımınız gibi kontrol günlerini size her kontrolünüzde belirtecektir. Kontrolünüzde bir sonraki kontrol gününüzü söyleyecektir. Kontrol günleri önceden belli bir ezber değildir. Her kişinin ameliyatına göre değişmektedir. Doktorumuz sizi yönlendirecektir. Burnunuzu ilk gördüğünüzde sadece kendiniz önce bakıp ne hissettiğiniz önemlidir. Bazı kişiler kendileri çok beğenmelerine rağmen yanındaki kişilerin görüşünden çok etkilenmektedirler. Önemli olan hiçbir etki altında kalmadan ne hissettiğinizdir.
İstanbul Dışından ameliyata gelenler için: Türkiye’de İstanbul dışından gelecek kişilerin 1 gün hastane de kalacaklardır. Ameliyat sonra 7.gün mutlaka alçı alımının cerrahları tarafından yapılacağını unutmamaları gerekmektedir. 1ci ve 7.ci gün arasında İstanbul dışında olup olamayacağınıza doktorunuz karar verecektir. Yurtdışından ameliyat olmak için gelenlerin en az 7 gün İstanbul’da kalmaları gerekmektedir. Maddi ve manevi imkanlarınız uygunsa 10 gün kalmanız tercihimizdir.
Burun Ameliyatı TAMPON KULLANIMI:
Genelde tampon kullanmıyoruz. Bazı kişiler de ameliyat sonrasında tampon kullanılabilmektedir.
Burnunuzun sahip olduğu problemlere, bazen tamponsuz burun ameliyatı mümkün olamayabilir. tampon kullanılması gereken ameliyat çözümleri olabilmektedir.
Ameliyatın problemlerine göre tampon kullanmak hastanın konforu açısından da önemlidir.
Doktorunuz ameliyat öncesindeki muayenenizde size tampon kullanmasının gerekliliklerini tıbbı açıdan açıklayacaktır.
Tampon kullanılması gereken kişilerde tampon kullanılmadığında, kişinin kan yutmasına, uzun süre nefes alma problemleri yaşamasına sebep olabiliyor.
Tampon kabusları eski tamponlardan kaynaklanmaktadır. Günümüzde silikon tamponlar kullanılmaktadır.

Burun Tamponları Malzemesi: Yeni Tamponlar özel silikondan yapılmış, ortası delikli, kaygan, yumuşak ve dokuya yapışmazlar.
Yeni silikon tamponlar yumuşak özelliği ile yeni burun şeklini hemen alabilmektedirler.
Yeni tamponlar ortası delikli özelliği, ameliyat sonrası nefes almayı da sağlar.
Kaygan özelliği ile rahatlıkla tampon çıkarılmaktadır.
Estetik Burun Ameliyatı Tamponları Ne Zaman Alınır? Tamponların alınmasından sonra hisleriniz 1-4 sn süredir. 1-4 sn hissedilecek bir şey için ameliyat-tampon korkuları gereksizdir. Unutmayınız sağlıklı nefes almak yaşam kalitenizi artırır. Yaşam kaliteniz için 1-4 sn’yeye önem vermeyiniz.
Doktorunuz taburcu ederken tamponu ne zaman alacağını belirtecektir.

BURUN ESTETİĞİ İLE İLGİLİ SORULARINIZI MAİLLE, SORABİLİRSİNİZ. BURUN ESTETİĞİ İYİLEŞME SÜRECİ HAKKINDA UMARIM SİZİ BİLGİLENDİRMEMİZ TATMİN ETMİŞTİR.SİZİ DAHA DA AYRINTILI BİLGİLENDİREBİLMEMİZ İÇİN FOTOĞRAF GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here