Evliliğinizi Romantik Dokunuşlarla Ateşleyin

0
1018
Young couple sitting and embracing at the restaurant

 

Günlük hayatın rutininden, sorumluluk ve zorunlulukları yüzünden kaybolan heyecanlardan, ani kalp çarpıntılarından dem vuruyoruz. Hanginiz bunları tekrar yaşamak istemezsiniz?

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Evlilik Teorisi ve Evlilikte İktidar Meselesi

Bu heyecanları tekrar yaşamak ve hatta bir ömür boyu canlı tutarak hayatınıza çok güzel bir renk getirmek gayet mümkün olduğunu söylüyoruz.

Nasıl mı? Pek çok şeyde olduğu gibi, bir parça emek gerek ve biraz hayal gücüyle.
İlişkinizin Yorgunluğunu Üzerinizden Atın

Öncelikle ilişkinizin üzerinde birikmiş yorgunluğu atın. Uzun yıllar geçirmiş bir ilişkinin ilk problemi yorgunluktur. Birlikte geçen onca yılı şöyle bir düşünün. Ne kadar çok şey yaşadınız. Önce geçim kaygısı ve hayatta başarılı olmak için uğraştınız. Derken çocuklar ve onların bütün sorumluluğu. Ve işte şimdi geriye dönüp baktığınızda yorulmuş bir sürü duygu. İlişkinin enerjisini bitirmiş bir yorgunluk hali. Bu yorgunluk dinmeden ilişkinin canlanmasını beklemek bir yanılgıdır. Bu duyguları dinlendirmek için yapacağınız şey de elbette öncelikle tüm kişisel ve ortak sorumlulukları bir süre askıya alarak önce sadece kendiniz için bir şeyler yapmak olmalıdır.

Enerjinizi toplayıp mutlu olmalı ve sonra topladığınız bu enerji ile ilişkinizin enerjisini yükseltmelisiniz. Bunun için önce hayallerinizi hatırlayın. Yapmak istediğiniz pek çok şey vardı belki de ama siz onları yapmak için sorumluluklarınızın bitmesini beklediniz. Oysa onlar bitmez.

Bu yüzden ilişkinin belli dönemlerinde rutinin dışına çıkarak sorumluluklarınızı kısa bir süre için dondurun. Durdurma düğmesine basın ve biraz eğlenceli şeylere zaman ayırın. Önce kendi başınıza ve sonra birlikte. İşe yaradığını göreceksiniz.
Tutkuyu canlandırın

İlişkinizi sıradanlıktan kurtarın. İlk yıllarınızdaki tutkunun tekrar canlanması için çok büyük şeyler beklemeyin. Bunun olması için gereken şey küçük sürprizler olabilir pekala. Eşinizin işten dönüşünde ona hazırlayacağınız romantik bir sofra hiç beklemediğiniz kadar işe yarayabilir. Böyle bir yemek için yıl dönümüzü beklemeniz de gerekmez üstelik. Herhangi bir hafta sonu akşamı da çok uygun olabilir. Bir başka öneri olarak yine bir hafta sonunda bir otelde romantik bir çift odası ayırtabilirsiniz.

Eşinizin sevdiği bir restoranda yiyeceğiniz baş başa bir yemek ve ardından gideceğiniz güzel bir dans organizasyonu da çok şık olabilir. Burada önemli olan şey uzun zamandır yapmadığınız oysa bir zamanlar birlikte yapmayı çok sevdiğiniz aktiviteleri hatırlamanız olacaktır.

Elele Tutuşmaktan Vazgeçmeyin

Hangimiz yaşlı olmalarına rağmen el ele yürüyen bir çift görünce iç çekmeyiz. Ne yazık ki uzun yıllar birlikte olan çiftler, el ele tutuşmayı bırakırlar. Oysa bu, onların hala ten uyumu içinde olmaları demektir. Bu sebeple ne olursa olsun rutini delin, istisnalardan olun ve herkesin yapmadığını yaparak el ele tutuşmaktan vazgeçmeyin.
Özel Günlerinizi Çok Özel Günler Haline Getirin

Onunla kutladığınız ilk doğum gününü hatırlıyor musunuz? Ne kadar özenmiştiniz. Hediyeler ve bitmek bilmeyen sürprizler. Gelecek ilk doğum gününde bu günün aynısını tekrar canlandırmaya ne dersiniz? Hiç kuşkunuz olmasın bu jest, unutulmayacak kadar güzel ve özel bir gün olacaktır. Unutmamanız gereken en önemli kural evliliğin adeta canlı bir organizma gibi ‘beslenmesi’ gerektiğidir. Evlilik hem duygusal ve tensel açıdan beslenmezse, hasta bir ilişki haline gelir. Bir zamanlar gözlerine bakmaya kıyamadığınız eşiniz size yabancılaşır ve bir süre sonra, aranızda hiçbir kavga olmasa dahi, soğukluk başlar.
Sevmek Dokunmaktır

Gün içinde eşinize dokunun, sarılın, koluna girin ya da beklenmedik romantik öpücükler verin. Çünkü dokunmak sevmektir ve sevmek karşınızdakine değer verdiğinizi göstermek için yegane yollardan bir tanesidir.

İletişim çağında olmanın avantajlarını kullanın, ona keyifli mesajlar atın

Çağımızın en büyük olumsuz gelişmesi sürekli olarak herkesin elinde telefon ya da bilgisayarla dolaşarak iletişimi bu aletler yardımı ile sürdürmesidir. Siz bu olumsuz durumu başka bir şekilde kullanarak olumlu bir şeye çevirin. Ve eşinizin hatırını soran mesajlar gönderin, küçük avatarlar ya da hoş resimler yollayın. Ve bunların karşılığını beklemeyin. Bırakın onlar sizin içinizden gelen ve onunla paylaşmak istediğiniz hoş cümleler olarak kalsın.