Eşinize “Anne” Olmayın!

0
831

Eşlerini aldatan erkekler üzerinde yapılan bir çalışma bize şunu gösteriyor: Eşlerini aldatan erkekler, eşlerini eş olarak değil de, daha çok anne gibi görüyorlar. Anne gibi sevecen, koruyucu, kollayıcı, şefkatli tanımlamalarını kullanıyorlar. Bu eşlerin bazıları, karılarını aldattıklarını bile, gidip eşlerine söylediklerini ifade ediyorlar. Tıpkı yaramazlık yapan bir çocuğun, yaptığı yaramazlığı gidip annesine söylemesi gibi.

Bazı kadınlar kişilik yapılarından dolayı anaçtırlar. Çocuklarına, eşlerine ve çevrelerinde sevdikleri herkese kol-kanat gererler, korurlar, her ihtiyaçlarını anında karşılamaya çalışırlar. Bu kadınlar “hayır” demeyi bilmezler. Aşırı fedakârdırlar.

Bazı kadınlar ise, anne olduktan sonra, eş rollerini de anne rolüne çevirirler. Anne olma rolünü, kontrol etmek, kontrolcü olmak olarak algılayıp, çocuklarını ve eşlerini sürekli kontrol ederler. Ama buradaki kontrol kuşkuculuk ve kıskançlık anlamında değildir. Örneğin eşlerini öğleyin arayıp, yemek yiyip yemediklerini sorarlar, ne yediğini sorarlar, bir annenin çocuğuna yaklaştığı gibi yaklaşırlar eşlerine. Sabah evden çıkarken kıyafetlerini kontrol ederler ve üşüyebileceğim söyleyerek daha kalın giyinmelerini isterler.

Çocuk sever gibi sevmek
Her insanın anne şefkatine ihtiyacı vardır. Ancak eşinizi oğlan çocuğu gibi sevmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, ilişkinizin anne çocuk ilişkisine dönüşebilir.

Sen bırak ben hallederim
Çocuklarınıza uyguladığınız davranışları eşinize de uygulamaktan vazgeçin. Böyle davranarak sorumlulukları kendiniz üstlenmiş olursunuz ve bu durum zamanla alışkanlık haline gelerek sizin daha fazla yıpranmanıza neden olacaktır.

Canın bugün ne yemek istiyor? Söyle hemen pişireyim.
Eğer hasta veya düşkün değilse bu soruyu ona kesinlikle sormayın. Bu soruya zamanla alışacak ve sormadığınız zamanlarda yaptığınız yemekler için sizden hesap sormaya kalkışacaktır.

Sadece çocuklardan konuşmayın
Eşinizle olduğunuz her anı güzel değerlendirmeye çalışın. Ona evin sorunlarından ya da çocuğunuzun okul masraflarından, arkadaşlarından her zaman bahsetmeyin. Arada farklı fikir alışverişlerinde bulunmazsanız sizi gördüğü her an annesi gözünün önüne gelecektir.